Чого не вистачає жінкам-підприємицям під час війни? З якими викликами найчастіше стикаються власниці бізнесу чи ті, хто тільки планує його відкрити? Яких спеціалізованих знань та навичок бракує для започаткування власної справи? Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (U&WE Hub) та Центр «Розвиток КСВ» ініціювали власне опитування з метою дослідити нагальні потреби жінок-підприємиць в умовах повномасштабної війни.
У дослідженні взяли участь 418 жінок, переважно віком від 25 до 55 років, які планують долучитися до навчальних програм UWE Hub в Броварській, Гощанській, Чернівецькій та Івано-Франківській громадах. При цьому 40,4% опитаних – це внутрішньо переміщені особи, майже 60% – місцеві мешканки.
Основні цифри та факти дослідження:
45,7% жінок мають бажання розпочати власну справу, але не наважуються її відкрити через ті чи інші чинники.
Майже чверть опитаних мають власний бізнес, який заснували ще до повномасштабного вторгнення. Але є й сміливиці, які відкрили бізнес після 24 лютого 2022.
Серед тих, хто тільки планує розпочати власну справу, 66,3% знаходяться на стадії бізнес-ідеї, але не розуміють, як її реалізувати.
Плани й масштаби бізнесу
Серед жінок, які тільки но розпочати власну справу, майже 5% планують відкрити бізнес протягом найближчих 2-3 місяців, 12% – впродовж року.
Власниці діючого бізнесу налаштовані оптимістично і найближчим часом планують його розвивати:
у найближчі 2-3 місяці відновлення, розширення або трансформацію бізнесу в Україні планує переважна більшість жінок (73,3%);
найбільша частка діючих підприємиць, які планують розширення бізнесу, знаходиться у Івано-Франківській (80,8%) та Чернівецькій (79,3%) громадах;
поширити свою діяльність за кордоном планує тільки 2,5% респонденток.
Серед діючих власників бізнесу:
74,2% – зареєстровані як ФОП або самозайняті особи;
20,8% мають мікробізнес (до 10 співробітників);
4,2% є володарками малого бізнесу (до 50 співробітників);
0,2% – середній бізнес із кількістю співробітників до 250 осіб.
Характеристика бізнесу
Діяльність половини опитаних жінок (50%) поєднує комерційну та соціальну складові, бізнес понад третини підприємиць (37,5%) має виключно комерційну спрямованість, а ще 12,5% – ведуть виключно соціальну діяльність.
Найпопулярнішими галузями підприємницької діяльності є сфери надання послуг і торгівля. Решта – це виробництво, заклади харчування, реклама та маркетинг, туризм і готельний бізнес, ІТ та програмне забезпечення, сільське господарство, нерухомість і будівництво тощо.
Виклики та перешкоди розвитку бізнесу
Серед основних перешкод на шляху відкриття, розвитку та масштабування бізнесу жінки називають відсутність фінансування і несприятливу економічну ситуацію, нестачу знань та навичок, високу конкуренцію, а також психологічну складову, як то невпевненість у собі та відсутність підтримки.
Найбільш актуальним запитом від підприємиць є інвестиції та грантова підтримка. Саме нестача фінансових ресурсів є головною перешкодою для більшості респондентів:
- бізнес практично всіх опитаних жінок (90%) не отримував додаткових інвестицій і грантів;
- тільки 8,3% жінок зазначили, що додатково фінансувалися за рахунок МОМ, ПРООН, єРобота, ГО Громада та ін.;
- 1,6% наразі ведуть переговори щодо отримання грантової підтримки.
Наступною нагальною потребою для відкриття власної справи є нестача спеціальних знань та навичок, а саме:
з фінансової грамотності;
в галузі продажів, маркетингу, реклами;
управління проєктами та бізнес-адміністрування.
Важливу роль спільноти, яка б підтримувала та слугувала місцем обміну бізнес-ідеями, відмітили практично всі учасниці дослідження. Майже половині опитаних жінок не вистачає контактів та спілкування у середовищі підприємиць, ще майже третина – не знають як знайти такі зв’язки та контакти.
Для переважної більшості жінок основними формами підтримки їхнього бізнесу з боку місцевої влади та органів самоврядування є фінансова підтримка, проведення навчання та надання приміщень для здійснення діяльності.
Під час онлайн-презентації результатів опитування, експертки та спікерки дійшли до таких висновків та рекомендацій щодо системної підтримки жінок-підприємиць:
найбільша потреба полягає саме в ефективному поєднанні фінансової підтримки зі спеціалізованими освітніми програмами, бо тільки фінансування не є вирішальним чинником у подальшому сталому розвитку бізнесу;
в такі часи, як зараз, жінки особливо потребують спільноти, місця, де вони можуть отримувати поради, підтримку та досвід для підсилення одна одної, а не конкуренції.
існує необхідність всебічної підтримки з боку держави, місцевих громад, органів самоврядування тощо;
є потреба у підвищенні інформованості про доступні інвестиційні та грантові програми для жінок-підприємиць.
Детальніше з дослідженням можна ознайомитися за посиланням
Приєднуйтеся до спільноти жінок-підприємиць та слідкуйте за нами у соціальних мережах: Instagram LinkedIN Facebook Telegram
UWE_hub (Ukrainian Women Entrepreneurs Hub) – це спільнота свідомих підприємиць, які зацікавлені у розвитку власної справи, і стейкхолдерів, які готові підтримувати бізнеси жінок. Програма UWE Hub започаткована у серпні 2022 році Центром “Розвиток КСВ” в рамках Програми «Мріємо та діємо». Також у чотирьох громадах України відкриваються офлайн хаби для жінок-підприємиць з дитячими кімнатами, а саме у Броварах (Київська обл.), смт Гоща (Рівненська обл.), Івано-Франківську та Чернівцях. Долучитися до спільноти жінок-підприємиць UWE hub можливо за посиланням – https://www.uwehub.org/uwe-hub-community
CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» - експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проєкти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ-питань та звітів як для приватних компаній, так і для органів державної влади. Є національним партнером CSR Europe (Брюссель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія).
Програма «Мріємо та діємо» впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з “Будуємо Україну разом” (БУР), Центром “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.
Comments